4 Mart 2015 Çarşamba

I Love Rock'n'Roll!

Büyük ihtimalle ben de sizin gibi bu grubu Eurovision'a katılma ihtimalleri ortaya çıkınca tanıdım. Finlandiyalılar, adları Pertti Kurikan Nimipäivät ve 4 kişiden oluşuyor bu nefis punk rock grubu. En büyük özellikleri ise grubun down sendromlu ve otistik üyelerden oluşması.

Hani bizde evden bile çıkmalarına izin vermediğimiz, aramıza karışsınlar istemediğimiz down sendromlular, okullara almadığımız otistiklerden oluşan bir grup.

Bir askerlik arkadaşım var, özel eğitimci. Çok sık görüşemesek de biliyorum, idealist bir eğitimci, işini seviyor. Birkaç yıl önce buluştuğumuzda anlatmıştı. Avrupa Birliği uyum yasaları içerisinde bu tarz anormaliteleri olan çocukların eğitim masrafları devlet tarafından karşılanıyor diye. O yüzden her yerde türemiş bu özel eğitim merkezleri. 

Ama yine şark kurnazlığı burada da işliyor. Bu merkezlerin sahipleri, işletmecileri down sendromlu, otistik çocukların ailelerine gidip çocuklarını kendi merkezlerine kaydetmelerini sağlıyorlarmış. Ama şöyle bir şartla. Aileye çocuğunu bize kaydet ama okula getirmene gerek yok, devletten aldığımız paranın bir kısmını sana verelim diyorlarmış. Böylelikle bu çocukların ulaşım masrafını düşüp geri kalan parayı da cebe indiriyorlarmış. Ekonomik durumu iyi olmayan aileler de bunu kabul ediyormuş. Bu şark kunazlarına mı kızayım? Ailelerine mi kızayım?

Finlandiya'da ise bırak down sendromlu ve otistik çocukları, yetişkinler için bile özel merkezler mevcutmuş. Sami, Kari, Petti ve Toni bu tarz bir kurum olan Lythy'de tanışmışlar. Bu kurumda otistik, down sendromlu ve benzeri sorunları olan yetişkinler tiyatro, resim, müzik gibi kültürel faliyetlerde bulunuyormuş. Bizim kafadarlar birlikte müzik yapmaya karar vermişler ve gitaristleri Pertti yıllardır punk dinliyor diye punk yapmaya karar vermişler.

İlk duyduğumda Eurovision'a gönderiliyorlar diye pop punk tarzı bir şey yapıyorlar diye düşünmüştüm ama gel gör ki baya leş punk yapıyorlar. Hatta hiç çekinmeden diyebilirim ki GG Allin'in tarzına çok benziyor müzikleri.

İki gecedir fena halde takıldım bu adamların müziklerine. Hayatımın grubu Therapy?'nin yeni albümünden ilk video yayınlandı ama çok izleyemedim (sanırım 73 kez). İsimlerini kafadan yazmak çok zor diye bu adamlar diyorum kendilerine, bu adamlar hakkında yapılmış leziz de bir belgesel var, adı The Punk Syndrome. En kısa zamanda izleyeceğim.Ben de yeni tanıyorum bu adamları ama baya takip edeceğim gibime geliyor, çünkü I LOVE ROCK'N'ROLL! Bu adamların birkaç röportaj videosuna denk geldim, onlarla veda ediyorum siz sevgili okuyucularıma.

Ayrıca grubun plak ve t-shirtlerini bu adresten alabilirsiniz: BU ADRESHiç yorum yok:

Yorum Gönder